Gastronomija

Bitan faktor koji doprinosi dobroj posećenosti neke zemlje je i upoznavanje sa njenom kulinarskom kulturom pa je jedan od najpopularnijih vidova turizma poslednjih godina i Gastro turizam.

Turska kuhinja spada u jednu od najraznovrsnijih i najkvalitetnijih, a predstavlja spoj kuhinja centralne Azije, Bliskog istoka i Mediterana. Postoje mnoge aktivnosti pomoću kojih možemo bliže upoznati lokalnu kuhinju kao što su: časovi kuvanja, poseta lokalnim pijacama i, poželjno malim, proizvodnim centrima u kojima nastaju autentični proizvodi koje možemo i degustirati.

Primer za ovo je proizvodnja maslinovog ulja. U novembru, tokom putovanja u Ajvalik, koji je poznat kao prestonica maslinovog ulja Turske, posetioci mogu da dožive berbu maslina, da vide kako se one prerađuju, posete fabriku, saznaju kako se pravi i na kraju probaju ukus sveže ceđenog maslinovog ulja. Obilazak ne bi bio potpun bez degustacije jela spremljenih od lokalnih proizvoda sa maslinovim uljem.

Međutim, ono što se ovoj kuhinji najviše koristi je povrće, naročito patlidžan, koji se u narodu zove i „kralj povrća‘‘ ili „meso siromaha‘‘. On učestvuje u pripremi preko dve stotine različitih jela, od turšije, preko raznih kombinacija s mesom i drugim povrćem, pa sve do slatkih jela.

Začini daju aromu i ukus jelima pa se pored bibera i aleve paprike koriste i: crni kim, peršun, celer, nana, kumin, anadolijski origano, majoran, ruzmarin, cimet, korijander, kardamon, đumbir, kurkuma.

Mnoga hrana koju mi smatramo domaćom, zapravo je odomaćena turska hrana, što je posledica dugog perioda osmanske dominacije na našim prostorima, te nama nisu nepoznata jela: pilav, sarma, burek, čorba, ćufta (kofta) itd,

ali je posebno iskustvo probati ove turske specijalitete kada ih oni pripremaju zbog začina koji nisu u našoj kuhinji u toj meri zastupljeni.

Jela koja morate probate su i: kebab, manti, durum, saksuka, balik ekmek, pide (pita nalik pici u obliku dugačkog, uskog čamca sa nadevom od mesa, spanaća, sira koja je postala deo ulične hrane, kao i kebab i durum)…

Slatkiši zauzimaju posebno mesto u kuhinji Turske pa otuda i njihova izreka: „Jedimo slatko, slatko ćemo i pričati.“

Baklave, tulumbe, kadaif, rahat lokum(ratluk) dobro poznajete, a da li vam zvuče primamljivo slatkiši pod nazivom: slavujevo gnezdo, devojačka usna, ženski pupak?

Što se pića tiče, tu su neizostavni turski čaj (Çay) i turska kafa čiji se ritual ispijanja sačuvao kao simbol prijateljstva i gostoprimstva lokalaca.

Za ljubitelje dobre kapljice, tu je i „raki”- rakija, naravno.

Bilo da ste gurman ili ne, sigurni smo da će autentična i aromatična turska kuhinja u vama probuditi sva čula.

 

Iako na prvi pogled deluje kao pravo toplo, porodično gnezdo, u Sarimsakliju ima i noćnog života i provoda do zore.

U samom Sarimsakliju nalazi se više modernih restorana i velikih evropskih diskoteka.

 

Restorani koje vam preporučujemo u Sarimsakliju i okolini su:

Halil Ibrahim sofrasi

Mavi Balik

TAŞ FIRIN

Urfa kebab

Pino coffee and Cakes

Ayvalık Kipa Burger King- restoran brze hrane

Harput Kebap

Sakligol Restaurant & Cafe / Ayvalik

Tik Mustafa’s Place/ Ayvalik

Sero Kokorec

Poslastičarnica Leda Dondurma koja nudi veliki izbor sladoleda, čak i veganskih

Cunda Kekik Cafe Restaurant

Hop Cunda Restoran

 

Diskoteke

Garden Club

Sandik Beach club

Gossip

Club Tropicana

Artur Disco