Izleti
Koliko god da je ponuda u samom mestu bogata i raznovrsna- obilazak Šejtan sofre, ostrva Džunda, Nevestine stene, Fiš piknika, tri izleta su „šlag na torti” vašeg letovanja- poseta Bergamu, Izmiru i ostrvu Lezbos.
Krstarenje po zalivu
Izlet koji ima naziv i „Fiš piknik” je više od krstarenja. Dok brod plovi mirnim vodama zaliva okruženog malim ostrvima, na brodu se organizuje zabava. Animatori pozivaju izletnike da se uključe u uzbudljivi program koji su pripremili. Uz muziku ovog podneblja je takmičenje u orijentalnom plesu. Muškarci imaju priliku da iskažu svoju snagu. Animator broji sklekove, ali često čini duže zadrške između dva broja. Nagrade su simbolične. Najčešće pobednik dobije sok ili vino, a više od takve nagrade je aplauz publike. U toku izleta, brod dva do tri puta zaustavlja brodske mašine i to je prava prilika da se u bistroj i prozirnoj vodi potraži osveženje od vreline dana. Najhrabriji, vrsni plivači, iz ličnog zadovoljstva, ali i sa željom da privuku pažnju na sebe, izvode skokove sa najviše palube broda. U organizaciji ovok izleta je i lagani ručak: girice, salata, sok ili vino. Svakako, moguć je i repete. Muzika i igra su bez prestanka. Smenjuju se ritmovi, od zabavne muzike, orijentalnog plesa do srpskih kola. Ljubitelji plivanja polaskom na izlet nisu izgubili dan za kupanje, jer kapetan će vam omogućiti još jedno kupanje. Pored osveženja u vodama plavog mora, izletnici imaju priliku da se zaslade sladoledom ili da utolite žeđ vinom ili sokom i to baš u moru. Za takav užitak brine se dovitljivi poslastičar koji svojim brodićem krstari po zalivu do izletničkih brodova sa ponudom pravog kafea.
Ostrvo Džunda
Džunda je nekadašnje ostrvo koje je zahvaljujući turskoj preduzimljivosti i razvijenom građevinarstvu preraslo u poluostrvo.
U maloj luci naselja Džunda je mnoštvo čamaca, ribarskih brodića i brodova za prevoz izletnika. Pre nego što su Turci zauzeli ostrvo, starosedeoci Grci pretežno su se bavili ribolovom i poljoprivredom. U to vreme ostrvo se se zvalo Moskonisi – u prevodu ostrvo lepih mirisa. Kako je bilo u vreme Grka, tako je i kod Turaka, svuda se oseća mešavina mirisa mediteranskih biljaka, maslinovog ulja i sveze ribe. Turci su nastavili sa prizvodnjom najkvalitetnijeg maslinovog ulja po grčkoj tehnologiji i zadržali mu etiketu Moskonisi.
Danas je ovo ostrvo poznato pre svega po dobrim ribljim restoranima. Osim sveže ribe ovde se nude i razne salate, topla i hladna predjela od morskih plodova pripremnjenih na kvalitetnom maslinovom ulju. Pored prihoda u restoranima i suvenirnicama, znatan broj meštana ne odustaje od ubiranja plodova agruma, smokava, nara, artičoke i žitarica. Pored nekoliko verskih objekata, turisti iz Evrope najradije posećuju grčku pravoslavnu crkvu posvećenu svetom Nikoli. Poslednji sveštenik, mitropolit Ambrosios je sa ostalim neizbeglim stanovništvom, posle turske okupacije 1922. godine, prebačen u Anadoliju gde je posle mučenja, živ pokopan. U interesu turizma Turci su pre par godina obnovili ruiniranu crkvu.
Posle obilaska mestašca, ako niste ljubitelj ribljih specijaliteta, prihvatite poziv sladoledžije Džemala. Osmehom šarmira, a sa nekoliko naučenih reči na mnogim jezicima, svakako i na srpskom, preporučiće vam da se osvežite izvanrednim sladoledom.
Za one mlađe, ljubitelje noćnog provoda (sa svim onim što to podrazumeva) tu je bogata ponuda mnogobrojnih elitnih noćnih klubova i diskoteka.
Šejtan sofra
O njemu mogu se čuti brojne legende, upravo na njegovoj sofri. Najlepši zalazak sunca doživi se na brdu, nazvanog Šejtan sofra- đavolja trpeza. Prema legendi, Šejtan nakon što je proteran iz raja, napravio je trpezu baš na tom mestu zbog čega je i samo brdo dobilo takav naziv. Na ovom poznatom vidikovcu se nalazi otisak đavoljeg stopala, koji, ako je verovati meštanima, ispunjava želje ako bacite novčić i zavežete maramicu sa napisanom željom. Dok posmatrate panoramu arhipelaga, sunčev sjaj nestaje tamo negde iza Lezbosa i Egejskog mora.
Nevestina stena (Bride‘s rock)
Legenda kaže da ukoliko želite zauvek da ostanete sa voljenom osobom, morate dodirnuti ovu stenu. Kako navode lokalni meštani, slično Romeu i Juliji, dvoje mladih, čije porodice nisu bile saglasne da se venčaju, su se voleli. Zato su oni odlučili da pobegnu. Upravo ispod ove stene su se skrivali, a kada su se približili oni koji su želeli da ih kazne, stena ih je skrila. Zato se veruje da u njenoj unutrašnjosti i danas spavaju dvoje zaljubljenih.
Obilasci Pergamona (Bergama)
Veličanstveni Pergamon jedan je od najimpresivnijih spomenika u Turskoj. Posle Efesa i Pamukala, verovatno najatraktivnija antička lokacija u Egejskom delu Turske. Grad se nalazi na oko 335 metara visine. Za one koji se ne boje visine i nemaju klaustrofobiju, vožnja žičarom je pravi doživjaj. U podnožju možete posetiti i Crvenu baziliku i rimske mostove. Ovde se nalaze ostaci starogrčkih zgrada i najstrmiji teatar na svetu za 10.000 gledalaca. U daljini možete videti ostatke Akvadukta i Akropolja. Nakon obilaska antičkog grada Pergama uz posredovanje lokalnog vodiča, ekskluzivo i sa velikim popustom imaćete jedinstvenu priliku da obiđete i pazarite u autentičnim radionicama ćilima i tepiha po kojima je ovaj deo turske najčuveniji u čitavom svetu. U tim starim, seoskim radionicama možete da lično učestvujete u izradi svog sopstvenog turskog ćilima – od „svilene bube do finalnog proizvoda sa sve šarama”.
Obilasci Izmira
Smešen u dubokom zalivu Egejskog mora, Izmir je treći po veličini grad u Turskoj i važi za jedan od najlepših gradova. Neke od znamenitosti koje možete videti u ovom prelepom gradu su: Istorijski i kulturni sat nalazi se na trgu Konak i zove se Izmir Sahat kula. Kemeraltı je tržišni bazar koji mnogi nazivaju srcem Izmira. U njemu možete pronaći zaista sve što možete zamisliti. Stare helenističke i novo romanske Smyrna forme, te ostatke građevina danas možete videti na otvorenom muzeju u Izmiru pod nazivom Izmir Agora. Drevne ruševine Efesa nezaobilazna su stanica za svakog turistu u Izmiru. Pristanište Konak izgrađeno je na poklon, a danas je pretvoreno u luksuzni turistički centar u kome se nalaze najskuplje prodavnice u Izmiru. Za ljubitelje i poznavaoce pravog šopinga, petomilionski Izmir je pravi izazov! Obavezna je i vožnja žičarom, metroom, hranjenje golubova kod Sahat kule, obilazak jedne od najvećih botaničkih bašta Azije, starog dela grada u kome se rodio poznati milijarder, brodovlasnik i plejboj Onazis, impresivne luke (26 kilometara uređenog šetališta pored mora) u kojoj svakog časa pristižu brodovi iz celog sveta.
Odlazak na obližnje slavno Grčko ostrvo Lezbos
Lezbos se, iako grčko ostrvo, nalazi na svega 15 km od Turskog kopna u Egejskom moru. Ovo mondensko i ekskluzivno letovalište bogatih turista sa Zapada, previše je blizu i dostupno da bi vas „mimoišlo”. Ako ste ljubitelj prirode, i u tom slučaju predlažemo posetu ovom ostrvu koje je dom čak oko 330 različitih vrsta ptica, od čega su 120 selice koje ovde provode zimu. Dominantne su sove, flamingosi, pelikani i sokoli. Lezbos je poznat i po okamenjenoj šumi koju čine raznobojni okamenjeni ostaci drvenih sekvoja. Obavezan je obilazak drevne helenističke, rimske, vizantijske, krstaške i turske tvrđave koja dominira nad ostrvom, brojnih crkava i Muzeja pravoslavlja, najpoznatijih porodičnih „uzerija”… Pored samog glavnog grada Mitilene (na turskom – Mitilini) obezbeđen je odlazak na predivnu privatnu plažu (pazite se ježeva) u borovoj šumi. Ne propustite!